Parodontoza (paradentoza, paradontosa či odborněji parodontitida) trápí až 90% obyvatel u nás. Na začátku se jedná o zánětlivé onemocnění dásní označované jako gingivitida, které může přerůst až v zánět celého závěsného aparátu – parodontózu. Ke konečným důsledkům neléčené parodontózy patří i ztráta zubů, je tedy velice nutné pravidelně provádět preventivní úkony dentální hygieny, případně včas podstoupit odborné léčení parodontózy.

Co se děje při parodontóze?

Při paradontóze dochází nejprve k bakteriálnímu zánětu dásní (gingivitida), které se projevuje bolestí a krvácením z dásní. Zánět vzniká díky zubnímu plaku, který se neustále tvoří v ústech a při nedostatečném čištění zasychá a tvrdne na zubní kámen. Ten rozdražďuje okraj dásně, který se odchlipuje od zubu a dává prostor zubnímu kameni se usazovat blíže a blíže zubnímu krčku a kořeni.

Při neléčeném průběhu se nemoc rozvine v parodontózu – tedy zánět všech podpůrných částí zubu. Zánět začíná rozrušovat kost a další vlákna, kterými je zub přichycen, bakterie se nadále množí a postupují dále pod dáseň, až se zub začne viklat a nakonec vypadne. Chronický zánět zubů způsobuje velké problémy celému organismu, který je oslabený bojem s infekcí a má tedy sníženou celkovou imunitu.

Příznaky parodontózy:

Čím je parodontóza způsobena?

Zásadní příčinou vzniku parodontózy je bezpochyby zanedbávaná ústní a dentální hygiena, ať už domácí, či profesionální.

Velký vliv má také nesprávná životospráva – špatná skladba jídelníčku, nadměrné požívání alkoholu a hlavně kouření. Právě kuřáci jsou postiženi tuto nemocí 5 – 6x více než nekuřáci.

Dalším spouštěcím mechanismem parodontózy je špatný psychický stav, zejména stres a úzkostné stavy, které sami o sobě snižují odolnost imunitního systému.

Jak zabránit parodontóze?

Zabránit parodontóze není těžké, chce to jen pevnou vůli. Důležitá je pravidelná a správná ústní a dentální hygiena. Poraďte se s odborníkem a investujte do svých zubů nyní, léčba rozvinuté parodontózy (případně instalace zubní náhrady) je daleko dražší a velice nepříjemná varianta!

Důležitá je prevence – přestaňte kouřit, jezte zdravěji – hlavně méně cukrů, používejte zubní i mezizubní kartáčky nejlépe po každém jídle, nebo alespoň 2x denně, svěřte své zuby do rukou profesionálů, kteří vyčistí zubní plak i zubní kámen a doporučí Vám nejvhodnější způsob domácí péče o zuby.